Mądre korzystanie ze słońca ma wiele zalet – pomaga syntetyzować witaminę D, sprawia, że skóra nabiera zdrowego blasku. Warto jednak wiedzieć jak wystawiać się na promieniowanie UV aby sobie nie zaszkodzić.
Ochrona przed promieniowaniem UV
Podstawą w kontakcie słońcem jest odpowiednia ochrona przed promieniowaniem UV. Ważne jest spektrum ochrony i jej wysokość. Poszukując konkretnych produktów, na przykład balsamów do ciała czy kremów do twarzy wybierajmy te, które chronią przed promieniowaniem UVA i UVB. Obecnie na rynku wiele jest też kosmetyków, dzięki którym można się ochronić przed promieniowaniem niebieskim emitowanym przez sprzęty elektroniczne, które może wpływać przyspieszająco na procesy starzenia się skóry. Niebagatelne znaczenie ma również wysokość ochrony SPF. W słoneczne, letnie dni, kiedy na przykład zimą znajdujemy się na stoku narciarskim powinniśmy zastosować minimum SPF 30 lub 50. Nawet taka wartość nie uchroni nas stuprocentowo przed wpływem promieniowania słonecznego, może nas jednak zabezpieczyć przed poparzeniami, przebarwieniami. Zimą wystarczająca może być ochronę w wysokości na przykład SPF 20. Nie warto jednak rezygnować z filtrów niezależnie od pogody czy pory roku – słońce prześwituje nawet przez chmury i operuje także w zimie. Niektórzy zastanawiają się czy wystarczająca jest ochrona w kosmetykach do makijażu – niektóre podkłady mają bowiem poziom SPF 20 lub 30, co wydaje się całkiem niezłym poziomem. Warte na mieć na uwadze, że zazwyczaj podkładu nakładamy znacznie mniejszą ilość niż kremu i może być ona niewystarczająca dla uzyskania faktycznej ochrony.
Jak nie zaszkodzić sobie korzystając z kąpieli słonecznych?
Aplikacja odpowiednich kosmetyków chroniących przed promieniowaniem UV to nie wszystko, warto też zwrócić uwagę na inne kwestie, które sprawią, że nie zaszkodzimy sobie korzystając z kąpieli słonecznych. Przede wszystkim, istotne znaczenie mają godziny ekspozycji. Żeby uniknąć poparzeń dobrze jest omijać te pory, kiedy słońce najmocniej operuje, to jest między jedenastą a piętnastą. Dobrze jest też wystawiać się na słońce w krótszych sesjach, tak aby powoli opalać skórę i nie narażać się na poparzenie. Oczywiście warto też pamiętać o ochronie głowy – czapka lub parasol są podczas odpalania niezbędne. W czasie opalania powinniśmy pamiętać o tym, że niektóre kosmetyki lub leki mają działanie fotouczulające. Podobnie działają też różnego rodzaju zioła. Przeciwwskazaniami do opalania się mogą być antybiotykoterapia, stosowanie kosmetyków takich jak retinol czy na przykład picie ziela dziurawca. Produkty tego rodzaju w połączeniu ze słońcem mogą przyczynić się do trudnych do usunięcia przebarwień. Niewystarczającą ochroną mogą tutaj być produkty z filtrami UV, dlatego też warto sprawdzać składy stosowanych leków czy kosmetyków i upewnić się czy nie wchodzą one w interakcje ze słońcem. Stosując się do tych kilku prostych zasad można zapewnić sobie naprawdę bezpieczne kąpiele słoneczne, które będą skutkować muśniętą słońcem, pełną blasku, a przede wszystkim – zdrową i młodzieńczą skórą.
Więcej informacji na ten temat przeczytać można na stronie https://ohmyface.pl/, portalu skupiającym się na świadomej pielęgnacji twarzy.